Povežite se s nama

Kosarka

Drama u krcatoj Skenderiji: Bosna i Hercegovina slomila Belgiju u zadnjim sekundama

• BiH je u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini u dvorani ”Mirza Delibašić” dočekala ekipu Belgije, a susret je završen pobjedom BiH od 72:70.

Na startu meča Duško Vujošević je vjerovatno iznenadio kolegu na belgijskoj klupi, sa startnom petorkom bez Nemanje Gordića, inače kapitena u ovom susretu. Meč su počeli Stipanović, Gegić, Musa, Halilović i Buza.

Utakmicu dobro otvaramo, uz pogođena slobodna bacanja Amara Gegića vodimo sa 8:2 u trećoj minuti. Međutim, vrlo brzo belgijski selektor Edy Casteels pali alarm i u igru uvodu svoju glavnu kartu, Retina Obasohana. Bek njemačkog Oettingera vezao je nekoliko pogodaka i okrenuo rezultat u korist gostiju (12:14) u osmoj minuti. Prva četvrtina ipak je zaključena u egalu (17:17).

Druga dionica nudi tijesnu rezultatsku klackalicu. Dobro igramo u odbrani, ali nikako da to uspijemo kapitalizirati u napadu, bespotrebnim zavlačenjem u reket samo sebi komplikujemo situaciju.

Ipak, otvorilo se u 16. minuti, povratnik Buza pogađa tricu za 27:22, a najveću prednost u ovom periodu ostvarujemo tri minute kasnije ubačajima Gegića sa bacanja (30:23). Veliki doprinos daje i Stipanović, na obje strane terena. Na odmor naša ekipa odlazi sa prednošću od 34:28.

Treću četvrtinu smo teško mogli odigrati lošije. Nakon što smo poveli 36:29, olako izgubljenim loptama dopuštamo Belgijancima da kontrama kreiraju seriju od 7-0 (36:36).

Tu gosti nisu stali, već je Gillet vezao dva šuta za osam razlike u korist Belgije (43:51). Ipak, Vrabac smanjuje na 45:51 na kraju dionice.

Zadnja četvrtina donosi dramu. Polako smo topili prednost gostiju, da bi trojkom Muse izjednačili u 36. minuti (59:59). Ipak, nizom izgubljenih lopti ponovo dozvoljavamo Belgiji da ode na osjetniju razliku dvije minute kasnije (59:66).

Musa potom smanjuje na 63:66, a Gordić potom veže četiri poena za vodstvo BiH u 39. minuti – 68:66. Džanan zatim pogađa za 70:67, ali Tabu trojkom poravnava na 70:70. Zadnji napad igraju Zmajevi.

Belgijanci prave faul na Gordiću tri sekunde do kraja, a play Budućnosti pogađa oba za 72:70.

Belgijanci ne uspjevaju organizovati čestit napad u zadnjim sekundama i Zmajevi slave!